Háromszáz évvel ezelőtt költöztek Téténybe. 1947-ig maradhattak - akkor telepítették ki a sváb családokat. Az emlékhelyet a Nagytétényi Polgári Kör létesítette, a Német Nemzetiségi Önkormányzat támogatásával. A kövön a dátum: 2012. augusztus 25.



A kitelepített svábok emlékhelye Nagytétényben


A Pict'Oral Project pályázatban arra hívták a jelentkezőket, hogy pótolják ki saját családjuk fotóalbumának hiányzó oldalait, képeit, vagy alkossák meg/rekonstruálják egy olyan család elveszett fotóalbumát, mely a Klauzál téren élt, vagy élhetett volna… 

A Negyed6Negyed7 Fesztivál fotópályázatos kiállítását szombat este nyitotta meg Frazon Zsófia etnográfus. (A megnyitó szövege itt olvasható.) A kiállítás december 16-áig látható a Massolit Books and Café-ban.



Kiállító alkotók: Dobos Barbara, Hartl Nagy Tamás, Kádár Katalin, Kovács Gyula, Mircea Cernov, Sági-Lévai Zita, Surányi Nóra, Tiszai András, Vedres Ágnes. Kurátorok: Farkas Zsófi, Gottfried Juli. 

pict'oral project a massolitban (negyed6negyed7 fesztivál)

Led Zeppelin Celebration Day koncertközvetítés felvételről 
2012. december 12., szerda, 20:00, Szombathely, AGORA–Savaria Filmszínház

2007. december 10-én a londoni O2 Arénában John Paul Jones, Jimmy Page és Robert Plant ismét életre keltette a legendás Led Zeppelint, melyhez az egykori legendás dobos, John Bonham fia, Jason Bonham is csatlakozott. A koncertről azt mondják, megismételhetetlen, mi most mégis felidézzük ezt a rocktörténeti pillanatot. Nem kevesebb, mint 20 millió online jegyigénylést regisztráltak a Led Zeppelin egyszeri koncertjére, mellyel a zenekar azonmód be is került a Guinness Rekordok Könyvébe, ahol egyébként már korábban is megfordultak, mint a világ leghangosabb bandája cím büszke birtokosai. 


Bár szó volt róla, hogy a zenekar együtt marad, ám erre minden híresztelés ellenére nem került sor, ez év szeptemberében viszont az együttes tagjai újra színpadra álltak – igaz, ezúttal csak egy mozi színpadára; a londoni Odeon West Endben megtartott koncertfilm-bemutató alkalmával válaszoltak a sajtó kérdéseire. 

A 2007-es koncertről készült, több mint kétórás film a londoni West End után a szombathelyi AGORA–Savaria Filmszínházban is látható. 

Led Zeppelin: Celebration Day koncerten elhangzott számok: 
1. Good Times Bad Times
2. Ramble On
3. Black Dog
4. In My Time Of Dying
5. For Your Life
6. Trampled Under Foot
7. Nobody's Fault But Mine
8. No Quarter
9. Since I've Been Loving You
10. Dazed And Confused
11. Stairway To Heaven
12. The Song Remains The Same
13. Misty Mountain Hop
14. Kashmir
15. Whole Lotta Love
16. Rock And Roll

a koncertközvetítés hossza: 124 perc, jegyár: 1.500 Ft

szombathelyen landol a zeppelin


Az adventi készülődés időszakában ismét számít hallgatóira a szombathelyi Nyugat és a sárvári ISIS Rádió csapata. A szerkesztőségek a Csillaghíd Alapítvánnyal közösen várják a Vas megyeiek adományait, amelyek Erdélybe, a Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által alapított gyermekotthonok lakóihoz és kis lakosságú magyar falvakban élő gyermekekhez  jutnak el.

Elsősorban írószerekre és tartós élelmiszerre volna szükség, de szívesen fogadják a játékokat és tisztálkodó szereket is. 

Az adományokat a szerkesztőségbe, a szombathelyi Savaria Plaza emeletére várják december 10-ig. Az ISIS Rádió hallgatói nyitva tartási idő alatt, keddtől szombatig 10 és 16 óra között a sárvári Tourinform Irodába, vagy a Danubius Hotel gazdasági bejáratának portájára adhatják le az ajándékokat.

A rádiósok és az alapítvány önkéntesei a négy napos decemberi adományút alatt Nagyváradon, Teremiújfaluban, Szovátán, Parajdon, Szolokmán, Makfalván, Kibéden, Déván, valamint Kisiratoson állnak meg és összesen mintegy 500 gyermeknek szállítanak ajándékot.

Az adománygyűjtéssel kapcsolatban további információkat a +36 30 488 7222-es telefonszámon lehet kérni.

Erdélyi gyerekeknek gyűjtenek Vas megyében

A határeset ajánlja: Iskola a határon

(Vas Népének írtam, Alonnak fényképeztem)

Ez az emlékkő arra fog emlékeztetni, hogy soha többé ne történhessen meg, amit a nácik 1944-45-ben elkövettek - emelte ki dr. Adi Lang történész a zsidó kényszermunkások emlékkövének avatásán. Beszédet mondott Siklósi Vilmos, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség elnöke is.

A Délkeleti Fal építésén több ezer munkaszolgálatos zsidó dolgozott, férfiak és nők egyaránt. Emlékezni nem azért fontos, hogy újra és újra felidézzük a megtörtént eseményeket, újra és újra felszaggassuk a sebeket. A jelent nem lehet megérteni a múlt nélkül, s múlt nékül nem lehet jelent sem építeni, szögezte le Siklósi Vilmos.

A zalaegerszegi hitközségi vezető hangsúlyozta, egyre kevesebben vannak köztünk, akik átélték ezeket a szörnyű eseményeket, ezért fontos, hogy mindig legyenek, akik a túlélőktől átvéve a stafétabotot, hogy emlékeztessenek a múltra.

Walter Temmel, a szomszédos Beled (Bildein) polgármestere felidézte Giora Karny és az őt megmentő Legath család történetét. A szombathelyi zsidó fiatalember egy barátjával szökött meg a kényszermunkáról, és a közeli Némethásosban (Deutsch Ehrensdorf) leltek menedékre. Legathék életük kockáztatásával rejtegették őket, egészen a Vörös Hadsereg megérkezéséig. Walter Temmel szólt arról is, hogy ezen a tájon évszázadokon keresztül sokféle nép élt békében egymás mellett, egészen a II. világháborúig. Négyezer zsidóra és hétszáz romára ma már csak emlékezni lehetséges. 

Monyorókerékre 1944 végén és 1945 elején hétszáz, jórészt magyar zsidót vezényeltek kényszermunkára. A kastély melléképületeiben, embertelen körülmények között elszállásolt munkaszolgálatosok feladata a náci birodalom védvonalának szánt, Szlovákiától Triesztig tartó Délkeleti Fal építése volt. A kényszermunkások közül harmincan itt lelték halálukat, a többieket 45 márciusában indították útnak nyugatra, a koncentrációs táborokba...

Sokféle válasz létezik arra, miért nem akadályozta meg a helybeli lakosság a náci rémtetteket. Mi nem ítélhetjük az akkor élt embereket, de bocsánatot kérhetünk", mondta Verena Dunst tartományi képviselő.

Az emlékkőavatáson Johann Weber monyorókeréki polgármester köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek az emlékkőállítás megvalósításában, mindenekelőtt a kezdeményező dr. Michael Muhrnak, a Kulturforum Südburgenland vezetőjének.

A beszédeket követően a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség vezetői koszorút helyeztek az emlékkőnél, amelyet a helyi katolikus plébános és az evangélikus lelkész közös ceremóniával áldott meg.

Soha többé! - Magyar zsidó kényszermunkások emlékköve Monyorókeréken

Holger Johannes barátommal, aki Bonnban él, régóta "dolgozunk" együtt. Idézőjelbe tettem, mert igazából ez persze nem munka egyinkőnknek sem. Én készítem a képeket, ő írja a verseket. Hol a fotókhoz íródnak a sorok, hol a költeményekhez keresek passzoló képet. Szépen gyűlik az anyag a holinda (holger+melinda) munkacím alatt. Ha minden jól megy, jövőre lesz egy közös kiállításunk.


Wer bin ich denn frag ich mich 
Die Frage die uns ausmacht 
Das fragst du wohl auch dich 
Die Antwort schenkt uns Kraft 

Wir sind ähnlich aber nicht gleich 
Denn anders sind wir immer 
Ein jeder hat sein eignes Reich 
Jeder bezieht sein eignes Zimmer 

Denn jeder muss sich definieren 
Jeder zieht seine eigne Grenze 
Erhebt sich so von seinen Vieren 
Kann gesehen werden in Gänze

Ami még nem volt a határeseten: vers!

Menni kéne, menni kéne, a francba is a hideg napokkal... A gyenesi tourinformosok küldték ezt az ajánlót:

Gyenesdiás legújabb látnivalója a Darnay Bormúzeum és Szőlészeti Bemutatóudvar 2012. november 16-án nagy érdeklődés mellett nyitotta meg kapuit. Az új látványosságot az ún. Darnay pince, ill. présház felújításával, illetve a hozzá kapcsolódó telek rendbetételével, szőlészeti bemutatóudvar kialakításával, és a helyszínen rendezvénypajta építésével hozta létre a Forrásvíz Természetbarát Egyesület és Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata pályázati forrásokból. 


A törökkori boronapince mestergerendáján olvasható évszám tanúsága szerint a kis diási pince 1644-ben épült, majd ehhez építettek a 19. sz. közepe táján egy présházat. Az épületet az 1. világháború utáni években a neves tudós kutató és polihisztor Dr. Darnay (Dornyay) Béla fedezte fel és mentette meg az enyészettől. 

A 2012-ben felújított pinceépületben, illetve a keszthelyi Georgikon Majormúzeum kihelyezett kiállításán a látogatók megismerkedhetnek a település és a Balaton-felvidék szőlészeti és borászati múltjával. A múzeumlátogatás mellett borkóstolóra is lesz lehetőség előzetes bejelentkezés alapján. (info:  Tourinform iroda, +36 83/511-790, gyenesdias@tourinform.hu)


kirándulni kéne... (darnay bormúzeum)

94 éve, 1918. november 16-án kiáltották ki az (első) Magyar Köztársaságot. A 4K! budapesti aktivistái reggel az évforduló kapcsán „Lesz még Magyar Köztársaság!” feliratot erősítettek a Fidesz-székházra, a szombathelyiek kora délután a Városházára. 



A frissen bejegyzett párt azt szeretné, ha november 16-a, Magyarország függetlenségének és az első magyar köztársaság kikiáltásának napja nemzeti ünnep, a Köztársaság Ünnepe lenne. Az őszirózsás forradalom és a köztársaság kikiáltása a modern Magyarország történelmének három nagy, igazi, alulról kezdeményezett forradalma közé tartozik: ilyen volt a 1848-as és 1956-os forradalom, és ide tartoznak az 1918-as események is. 

Az 1918-as forradalmat követően Károlyi Mihály lett a köztársasági elnök, az ő döntéseinek helyességét illetve személyét lehet és kell is kritizálni, a 4K! azonban a magyar nép forradalmát, nem Károlyi Mihály személyét tartja ünneplésre méltónak. A Tanácsköztársaság a kommunisták puccsával jött létre, annak szellemiségével és tetteivel a 4K! nem azonosul, a Tanácsköztársaság létrejötte (1919. márciusa) után és az előtte történt eseményeket élesen el kell határolni.

Első köztársaság, Negyedik Köztársaság

Évforduló: a berlini fal leomlása

Ritka jól sikerült a Zsidó Fesztivál Szombathely 5773 (2012. november 10 - 18.) logója: hegedűs, de nem a ház-, hanem a zsinagógatetőn. 

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a szombathelyi zsinagóga ma nem zsinagógaként, hanem hangversenyteremként funkcionál, pláne telitalálat. 

A fesztiválprogram egyébként itt (teli)található.

hegedűs a zsinagógatetőn

"Halottak napján jelentették be, hogy a Honvédelmi Minisztérium bevállalta a Rongyos Gárda egy tagja, Vámossy Tibor sírjának helyreállítását. Az túlzás, hogy a téma tabu lenne, de közel van hozzá." 

A "magyar történelemnek ezen reflektorfényen kívüli szürke zónájáról" szóló, sok hasznos linket tartalmazó cikk az Alonon olvasható.

Egy ideje már én is tervezek egy lajtabánsági bejegyzést, lassan, de biztosan gyűlik hozzá az anyag, szöveg is, fotók is. 

A határeset ajánlja: A nyugat-magyarországi felkelés és a Rongyos Gárda az interneten

Száz éve még elmehettünk volna Szombathelyről Rumba, vagy akár Pinkafőre is vonattal. A szakaszok jó része ma Ausztriában van, ahova szinte egyáltalán nincs tömegközlekedés: Felsőőr (Oberwart) a szombathelyiek kedvelt bevásárlási célpontja (nem is beszélve a rengeteg ingázó munkavállalóról), és havonta egyetlen napon indul volánbusz.

De említhetjük Bükfürdőt is. Az ország egyik legnépszerűbb gyógyfürdője augusztusban ünnepelte 50. születésnapját. 38 éve megközelíthetetlen vonattal.

Hol volt, hol nem volt... - megszűnt vasi vasutak


Hosszú évtizedek munkája van Salamon Nándor könyvében, amit Szombathelyen, a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárban mutattak be október végén. A lexikonban helyet kaptak nem csak a hagyományos értelemben vett képzőművészek, de például harangöntők, kártyakészítők is. 

Salamon először Győr-Sopron-Moson megyére kiterjedő adatbázisban gondolkodott, de menet közben kiderült, a művészek mindig is jöttek-mentek, egy lexikonban sem lehet őket ilyen szűk határok közé szorítani. Így lett kisalföldi a gyűjtemény, beleértve a Felvidék egy részét (Csallóköz) és Burgenlandot is. 

Időben egyszerűbb volt meghúzni a határt, a 16. századtól kezdve szerepelnek az alkotók, mivel akkortól kezdték a művészeket nevükön nevezni. 

Szerepelnek a kötetben olyan nyalánkságok is, mint a győri felszabadulási tárlatok története – ez olyan téma, ami más könyvben nem található meg, csak a korabeli sajtóban. Jutott tér a sajtónak is: szócikk lett például Bertalan Lajos, aki az 1960-70-es években tudósított kiállításokról a Vas Népében. 

A Kisalföldi művészeti lexikon 500 példányban jelent meg „Európa legnagyobb falusi könyvkiadója”, a vasszilvágyi székhelyű Magyar Nyugat Könyvkiadó gondozásában. 

Egyszemélyes lexikon (vagyis Salamon Nándor egyedül állította össze) lévén persze felfedezhető benne a szerző személyes ízlése is. Ő maga azt mondta a könyvbemutatón: „tudatosan törekedtem arra, hogy magyarul írjam, és hogy olvasható legyen…” 

PS. Benne van a Steko is! 

könyvajánló: kisalföldi művészeti lexikon

Ezzel a ládával utazott az Újvilágba 1890-ben Johann Wenzel, aki a későbbi chicagói burgenlandi kolónia megalapítója lett.

Johann Wenzel 1859-ben született a Vas vármegyei Grodnóban (Grodnau). Három évig szolgált katonaként Laibachban (Ljubljana), a tüzérségnél. Az 1880-as években szülőfaluja polgármestere volt, valamint fuvarosként dolgozott. 

Egy nap Johann Wager borkereskedő borostyánkői (bernsteini) házában látott egy újságot, a Wiener Weltblatt egy példányát, benne egy tudósítással a határtalan amerikai lehetőségekről, és a Norddeutscher Lloyd (egy német hajózási társaság) hirdetésével. Nem ment ki a fejéből, és végül a hazájában érezhető kilátástalanság és reménytelenség, a lehetőségek hiánya arra késztették, hogy maga is útra keljen Amerikába. 

1890 tavaszán – Wenzel 31 éves volt akkor – elbúcsúzott feleségétől és gyerekeitől. Brémából New Yorkba hajózott, onnan vasúton folytatta útját Chicagóig, ahol egy ideig egy szappangyárban dolgozott. Felesége egy évvel később kiment utána, gyerekeik, Karolina, Josef és Johann Grodnóban maradtak. 1895-ben tértek haza, már a negyedik gyerekkel, a két hónapos Theresiával együtt. 



Wenzel hazatérése után sem akart elszakadni Amerikától, a Norddeutscher Lloyd helyi ügynökeként kezdett el dolgozni. A szervezés Borostyánkőn, a Mager vendéglőben zajlott. (Az épület falán 1980-ban helyeztek el egy emléktáblát.) 1900-ban az ő közvetítésével jutott el Chicagóba a burgenlandi kivándorlók első csoportja, 45 környékbeli fiatalember. Wenzel nem csak a kiutazást szervezte, de elszállásolta őket, és munkát is kerített számukra. Ez az első transzport alkotta a chicagói burgenlandi kolónia magját. 

Több amerikai út után Wenzel 1906-ban tért vissza szülőföldjére, és az első világháborúig közvetítő ügynökként tevékenykedett. 1917-ben, 58 éves korában halt meg - ledobta a ló. 

Johann Wenzel kofferjét ma a németújvári (güssingi) Kivándorlók Múzeuma (Auswanderermuseum) őrzi.

Johann Wenzel utazóládája


Világklasszisok falun! Tegnap sikerült szinte az utolsó pillanatban elkapnunk egy kiállítást, méghozzá egy igen jó anyagot, sőt, még nektek is összejöhet, hiszen vasárnap még nyitva tart. A németszentgróti (gerersdorfi) skanzenben van - ami pedig Németújvár (Güssing) mellett található, Burgenlandban, Szombathelytől 40, Körmendtől 25 kilométerre -, egy rendezvényteremben. A bárpult mellett, a zongora fölött, még a kemence tetejére is kerültek szobrok... 


És nem kisebb nevekről van szó, mint Fernando Botero, George Braque, Marc Chagall, Sandro Chia, Giorgio de Chirico, Jean Cocteau, Salvador Dalí, Leonor Fini, René Magritte, André Masson, Joan Miró, Pablo Picasso, Georges Rouault, Mautrice Utrillo...

Dalítól Picassóig, 2012. október 28-ig, Ausztria, Freilichtmuseum Gerersdorf










picasso, dalí, miró és a többiek

A lakatlan görög sziget, Spinalonga (Σπιναλόγκα) a népszerű kelet-krétai üdülőhely, Elounda mellett található. A 0,85 négyzetkilométer területű sziget pár száz méterre van a parttól. Bár 1954-ben visszakapta antik nevét, így hivatalos elnevezése Kalydon (Καλυδών, a google maps-en is ezen a néven keressük), közhasználatban maradt a velencei időkből származó Spinalonga név. 

A 0,85 km2 területű sziget pár száz méterre van a parttól. Stratégiai fontosságát az öböl és a közeli partszakaszok védelme érdekében már az ókorban felismerték, és erődítményt emeltek itt. Ezek romjain építettek a velencei hódítók egy védvárat a késő 16. században. Az erődöt 1715. október 4-én foglalta el a török. A pozsareváci béke (1718) után Spinalonga végleg oszmán kontroll alá került. A törökök a mintegy 600 keresztény lakost kitelepítették, helyükbe muszlimok költöztek.

1881-ben Spinalongának 1112 muzulmán lakosa volt, akik 1903-ban Kréta függetlenné válása és a lepratelep létesítése következtében távozni kényszerültek. 

Spinalonga egészen 1957-ig volt lepratelep, Európa egyik utolsó leprás kolóniájának lakhelye. Utolsónak egy pap hagyta el a szigetet 1962-ben, aki a görög ortodox hagyománynak megfelelően megemlékezett az eltemetett személyekről a 40. napon, majd hat hónap, egy év, három év és öt év elteltével. 

Krétán 2007-ben jártuk, akkor turistaszemmel írtam róla: "Helyi iroda szervezésében jutottunk el Spinalonga szigetére is, ahol van egy bevehetetlen erőd, és más semmi - meg romos lakóházak. Ötven éve nem lakik ott senki, előtte lepratelep volt, a 20. század első felében, remélem, már nem fertőz, utálnám, ha leesne az orrom. Nekem tíz perc alatt minden bajom van ettől a szigettől, baromi jól nézett ki messziről, közelről csak frusztrál, pláne bizarrnak tartom, ahogy a látogatók a leprások betonsírjai felett fényképezkednek."

Bizarr, biza. Fenntartom. Amúgy persze, érdekelnek az ilyen helyek, aki olvassa ezt a blogot, már rájöhetett, de tengerparti nyaraláson még én sem biztos, hogy erre vágyom. Jó, hogy látogatható, de nem olyan jó, hogy naponta százával hordják oda a turistákat (akiknek a 95 százaléka 2 hét múlva a sziget nevére sem fog emlékezni). 

Archív kép: leprosyhistory.org

Spinalonga, az egykori leprasziget

Anni és Manu régóta utazgattak együtt. Bejárták már a fél világot, buszon, vonaton, hajón, stoppal, gyalog...

Legutóbb a vonídiai határon a szokottnál alaposabb ellenőrzésen estek át. A határőrök mindkettejük hátizsákját kipakoltatták, szétszedették velük a fényképezőgépet, a videokamerát. Aztán 200 dollár leperkálása után mosolyogva engedték útjára a párost.

A vonaton alig volt utas, Anni és Manu végre saját kupéban foglalhatott helyet. Táskából vacsoráztak (még a szomszédos Grolbinában vettek előrecsomagolt szendvicseket), majd, a hosszú út során már kissé kifogyva a szavakból, csak bámultak kifelé azt ablakon.

Este 7 is elmúlt már, és míg Grolbinában ilyenkorra rég besötétedett az év ezen szakában, Vonídia szinte fényárban úszott. Pedig nem valami csillogó metropoliszon haladtak keresztül, épp ellenkezőleg: a táj szinte világvégi módon kihaltnak mutatta magát. Leszámítva a ragyogást. Sőt, minél beljebb haladtak a Nagy-Voníd-hegységbe, a fény annál jobban erősödött. Embernek, állatnak nyoma sem volt.

Utazás Vonídián át (fikció)

Mióta megnyílt az Ernst Múzeumban az Aj Vej-vej: New York 1983-1993 című kiállítás, a világhírű kínai ellenzéki művész többször is hallatott magáról.

A világsajtót nemrég járta be a hír, hogy a pekingi hatóságok visszavonják Aj Vej-vej cégének működési engedélyét. Aj Vej-vej Mo Jen (Mo Yan) 2012-es irodalmi Nobel-díja kapcsán pedig úgy fogalmazott: „sajnálatosnak” és „alig elviselhetőnek" tartja, hogy egy olyan író kapta a Nobel-díjat, aki távol marad a kínai politikai harcoktól. 

Budapesten, az Ernst 100 Utcafesztiválon premier előtt vetítették a Never Sorry című dokumentumfilmet, melynek hivatalos bemutatója tegnap volt a frissen megnyílt Átrium Film-Színházban, s ezt több vetítés is követi majd különböző helyszíneken. 

A művészt övező érdeklődésre és a kiállítás sikerére való tekintettel Aj Vej-vej első magyarországi tárlatának nyitva tartását november 25-ig meghosszabbítják. A kiállítás október 23-án is látogatható. (A Műcsarnok ezen a napon zárva tart.)

aj vej-vej meghosszabbítva nov. 25-ig

Afrikaiak Máltában - Ahonnan nincs tovább

A körmendi zsidó temető

Emberi csontvázat fémkeresővel vizsgál egy technikus egy Árpád-kori templom és temető feltárásán 2012. október 15-én Tázláron, ahol az erődített templom körül mintegy 180 sírt fedeztek fel. A régészek a feltárt leletanyag és a pusztulás nyomai alapján azt feltételezik, hogy az itt élő lakosságot a tatárjárás pusztíthatta el. Számításuk szerint, a külső temetőárok által övezett sírmezőben legalább 1000 sír helyezkedhet el.

(MTI, fotó: Ujvári Sándor)

Árpád-kori templomot és temetőt tárnak fel Tázláron

jön a gőzhajó

Nincs köze ahhoz, hogy közeleg október 23., de megint találtam valamit az archívumomban. A Vajdaságban 1999 nyarán jártam – Milosevics bukására még két évet kellett várni.  

A RÖSZKEI HATÁRÁTKELŐNÉL 

- bár nagyobb macerára számítottam – nem volt különösebb probléma. Egyedül a bérautó tényével nem tudtak igazán mihez kezdeni, ám a megfelelő papiruszok átnyújtása után ismét utamra engedtek. Tiszta szerencse, hogy még Szegeden beszereztem egy össz-exjugó térképet, egyébként már a harmadik (képzeletbeli) kilométerkőnél tutira eltévedtem volna. Úgy tűnik, déli szomszédainknál nem nagyon szokás eligazító táblákat elhelyezni az utak mentén. Sem. A településeken sincs ez sokkal másként: hirtelen balkanyar előtt 20 méterrel a bokorba azért oda van biggyesztve egy-egy sárgálló tabella. Amilyen kevés viszont az irányjelzés, annál több a rendőr. Akaratlanul is eszembe jut 

A VICC A NYUSZIKÁRÓL, 

amikor új kocsit vesz. Nyuszika dönget az úton százötvennel, látja, hogy pár sárga alak csápol neki. Megáll, kiszól:
- Sziasztok, ki vagytok?
- Mi vagyunk a sárga mocskok, nyuszika, elviszel egy körre?
- Persze, gyertek csak.
Másnap nyuszika megint csak nyomatja a padlógázt a sztrádán, amikor is kis piros emberkék integetnek neki. Fék, lásd mint fentebb.
- Sziasztok, kik vagytok?
– Mi vagyunk a piros mocskok, nyuszika, elviszel egy körre?
- Persze, gyertek csak.
A harmadik napon nyuszika ismét szabdos az országúton jó 150-es tempóban, mikor néhány kékbe öltözött figurára lesz figyelmes egy fa alatt. Megáll, és így szól hozzájuk:
- Á, tudom, ti vagytok a kék mocskok!
- Kék mocskok?! Jogosítványt, forgalmit…!
Persze, a jugó rendőrökre mindez nem nagyon érvényes... 

A LEHETŐ LEGRITKÁBB ESETBEN 

kíváncsiak a jogosítványra és egyéb polgári fecnikre. Egy húszmárkás a zsebbe, és már el is felejtettük egymást. Hogy korrupció? Máshogy megy ez itt, mint kicsivel nyugatabbra. Ott a legtöbb esetben az ilyen – ma már – elképzelhetetlen. De amíg a szerb állami fizetések átlagosan 70-80 márka körül mozognak (és ez, ha átszámítjuk, kb. 10000 forintnak felel meg, ami nevetségesen elmarad még a magyar minimálbértől is), fizikális képtelenség lenne akár csak megpróbálkozni is az ilyen "maszek jövedelmek" ellenőrzésével, pláne megszüntetésével. És ez a 70-80 márka környéki összeg (természetesen a rohamosan romló dínárban kézhez kapva) még a jobbik eset! Egyes környékeken az állami alkalmazottak már február(!) óta nem kaptak fizetést! Csoda-e, ha sok ember Magyarországra vagy Horvátországba jár át, hogy feketén munkát vállaljon?

EGY TÜNTETÉS KEZDETEI,

Zrenjaninban. A régi magyar térképeken még Nagybecskerek néven futó város főutcáján üvölt a zene. A Hair. Kissé csodálkozva tekintgetek körül, aztán fény derül az igazságra. A Demokrata Párt 1. emeleti irodájának ablakában áll a hangfal. A tévé is mondta, a szomszéd néni is, hát tudtam róla: ezen a napon kezdődnek a DP tüntetései, Szerbia-szerte. Nem tudom legyőzni kíváncsiságomat, bemegyek. Szerencsém van, annak ellenére, hogy magyarul itt éppen senki sem beszél, ám a DP területi szervezetének elnöke jól tud angolul. 

Vojislav Dosen jóvágású, harmincas, "EU-kompatibilis" férfi. Elmondja: 1996 óta ez a legnagyobb tüntetés az országban. A legfontosabb cél, hogy megdöntsék Milosevics hatalmát, vagy ahogy Dosen fogalmaz: "to kick out". A tüntetésekben Jugoszlávia valamennyi nagyobb települése részt vesz, és ami fontos: ugyan a központi szerep a DP-é, a többi demokrata pártszervezet is részt vesz benne. A központ természetesen a fővárosban, Belgrádban van, itt esténként akár több tízezer emberre is számítanak. Meddig tart mindez? A demokraták szerint addig, amíg nem sikerül Milosevicset félreállítani. 

Vajdasági életkép(telenség)ek

A felsőszölnöki hármashatár (németül Dreiländereck Österreich-Ungarn-Slowenien, szlovénül Tromeja na Gornjem Seniku) Magyarország, Ausztria és Szlovénia találkozásánál található. A legközelebbi három település a magyarországi Felsőszölnök, a szlovéniai Magasfok (Martinje) és az ausztriai Rábaszentmárton (Sankt Martin an der Raab).

A felsőszölnöki hármashatárkőt a trianoni döntés után, 1922-ben állították fel, közvetlenül a három szomszédos ország találkozásánál. 


A két világháború között a felsőszölnöki, alsószölnöki, szakonyfalui, apátistvánfalvi és rábatótfalui iskolások minden év május utolsó vasárnapján a hármashatárkőnél ünnepelték az első világháborúban elesett hősök emlékét. Itt előbb elénekelték a magyar himnuszt, majd egy tanító a világháborúról és a trianoni békediktátumról beszélt. A gyerekek ígéretet tettek az emlékmű egész évben tartó gondozására, majd hazafias versek és énekek előadása után uzsonnával zárult a nap.

A második világháború után a terület megközelíthetetlen lett, a vasfüggöny nyugati széleként a határt fegyveresen őrizték, a Magyarországról illegálisan távozni kívánó embereket elfogták, utánuk lőttek. Az emlékhelyet először 1989. május 27-én nyitották meg (tulajdonképpen megelőzve az 1989. augusztus 19-i Páneurópai pikniket, ez volt az első határnyitás a vasfüggönyön keresztül), azóta ismét helyi nevezetesség, a turisták kedvelt célpontja. A kőnél minden évben három-nemzeti találkozót tartanak. 2004. május 1-jén a három határfalu szintén itt tartotta meg ünnepségét, üdvözölve az Európai Unió bővítését.

A hármashatárkő egy csonka gúla alakú oszlop, 215 centiméter magas, alul 173 centiméter széles. A gúla három oldalán a három határ-ország címere, és a trianoni szerződések ratifikálásának dátuma látható.


A hármashatárt a magyarországi Felsőszölnök felől csak gyalogosan, hegyet mászva lehet megközelíteni. A faluból a Hampó-völgyben végigautózva lehet eljutni a hegy lábáig, parkolási lehetőség azonban szinte nincs, hiszen a terület az Őrségi Nemzeti Parkhoz tartozik, így a műút melletti rétekre, legelőkre való parkolást is büntetik. A hegyen felvezető utat az esőzés kimosta, így semmilyen gépjárművel, kerékpárral nem járható.

Ausztria felől murvával felszórt út vezet fel a hegyre, itt azonban a felső részre tilos gépkocsival behajtani, a hegy közepénél parkoló található. Szlovénia felől is autóval járható út vezet fel a hegyre.

(szöveg: wikipedia)



A magyar-osztrák-szlovén hármashatár

kincses a tranzitban



A felvidéki fiatalember, Massányi József a múlt század harmincas éveinek elején jó érzékkel vette észre a gombüzletben rejlő lehetőséget. Az általa alapított cég átvészelte a háborút, államosítást és talpon maradt. József fia, Massányi Tamás harminc évig állt az üzlet élén, 2006-tól pedig az unoka, Kinga (képünkön) folytatja a tradíciót. 

A cég fő tevékenysége a behúzott gomb gyártása, amely a cégalapító által tervezett gépeken készül. A gombokhoz, szerszámot és prést is készítenek. A különböző (kárpitos és ruhaipari) gombok gyártása mellett foglalkozunk ringlik, forgalmazásával, ezekhez is helyben gyártják a szerszámot.







gombolkozom, tehát vagyok