Új tudományos vizsgálatok segítségével azonosítottak egy több mint 110 éve a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében lévő antik szobortöredéket. A fej nélküli mellszobron látható viseletnek és a szobor anyagának közelmúltbeli vizsgálata során derült fény arra, hogy a szobor Hadrianus római császárt ábrázolja, ráadásul ebből a szobortípusból összesen csak négy darab lelhető fel a világon.

A szoborral az Antik Gyűjtemény Muszeion elnevezésű kamarakiállítás-sorozatának új tárlatán találkozhatnak a látogatók. Ez a sorozat a Múzeum 2018-as újranyitása után indult el, és folytatása nagysikerű elődjének (Az évszak műtárgya, 2003. tél – 2014. tél).

A töredékes mellszobor 1908-ban került a Szépművészeti Múzeumba. Első látásra nagyon kevés tárul fel belőle. A fej hiányzik, a ruhátlan férfi bal vállán csupán egy ruhakapcsoló tűvel rögzített köpenyt látunk, a mellén pedig egy keresztbe húzódó szíjat. Hogyan lehet ebből kitalálni, kit ábrázol a szobor?


A köpeny és a szíj könnyen meghatározható. Az előbbi a római hadvezérek jellegzetes rangjelző ruhadarabja, a paludamentum, az utóbbi pedig egy kardszíj. A büszt tehát harcosként és katonai parancsnokként jeleníti meg az ábrázolt személyt. Hans Rupprecht Goette berlini régész, aki az Antik Gyűjtemény készülő szobrászati katalógusának egyik szerzője, felfigyelt egy további részletre is: a kettős kardszíj megcsavarodik a mellen. Ez a látszólag jelentéktelen apróság segít eldönteni, hogy kiről készült a büszt. A motívum ugyanis mindössze három további római mellképen fordul elő, amelyek fürtös hajú, szakállas ifjút ábrázolnak. A budapesti büsztöt is hasonló fejjel kell elképzelnünk.

Az ifjú könnyen azonosítható római éremképek alapján: Hadrianus császár ő, aki 117–138 között uralkodott (korábban Pannonia helytartója is volt). Ez a portrétípus eltér a császár szokásos ábrázolásmódjától, és csupán két nagyon rövid időszakban fordul elő. Kr. u. 118-ban, amikor Hadrianus trónra került, és uralkodása legvégén. A büszt stilisztikai jellemzői a későbbi keltezést támasztják alá – a szobor tehát Kr. u. 137–138 körül készülhetett.

Egy most lezáruló vizsgálat során a genfi kutató, Danielle Decrouez és munkatársai végigelemezték az Antik Gyűjtemény márványait, hogy meghatározzák, hol bányászták a követ. Sikerült megállapítaniuk, hogy a szobrot göktepei márványból faragták. Ezt a márványfajtát csak nemrégiben fedezték fel Törökországban, az ókori nagyváros, Aphrodisziasz mellett. A Kr. u. 2. században ez számított a legjobb minőségű márványnak, ebből faragták az uralkodó réteg és a császár számára készülő szobrok színe-javát. És végül még egy apróság: hátul a büszt támasztéka gomba alakú. Ezt a formát az athéni szobrászműhelyek használták.


Összegezve tehát: a büszt, amelyet athéni szobrász faragott a legjobb minőségű (göktepei) márványból, Harianus császárt ábrázolja élete végén (Kr. u. 137–138 körül), fiatal harcosként és hadvezérként.

Forrás: Szépművészeti Múzeum

Fejvesztett felfedezés: Hadrianus a Szépművészetiben


A Yes, Gertrude 2019 áprilisában nyílt meg a pesti Kazinczy utcában. A hely megálmodói – Sas Tamás rendező és családja – a szórakoztatás mellett célul tűzték ki, hogy visszaadják a történelmi zsidónegyednek, ami jár: hogy ne csak romkocsmás bulinegyedként híresüljön el a világban és itthon, ne csak az európai viszonyokhoz mérten olcsó alkoholok jussanak eszébe róla a fapados járatokkal csütörtökön érkező és vasárnap távozó turistáknak. Szeretnék visszacsábítani azt a kultúrára szomjazó magyar vendégkört is, akiket a pólyásnak öltözött, legénybúcsúra érkező angol fiatalok elijesztenek a környékről.

Legyen egy hely, ahol hasonló érdeklődésű emberek politikai hovatartozásukat félretéve találkozhatnak, beszélgethetnek! Pont úgy, ahogy a múlt század első felében Párizsban a hely névadója, Gertrude Stein szalonjában, ahol Picassótól Fitzeraldig mindenki megfordult, aki számított.

A Gertrude Szalon programsorozat (együttműködve a Szépírók Társaságával) olyan zenei, irodalmi, filmes élményeket kínál, melyek képesek lehetnek a bulinegyeddel kapcsolatos előítéleteik felülírására. Igényes zenék, beszélgetések a különböző művészeti ágakban tevékenykedő alkotókkal, valamint kiállítások szerepelnek a programban.

A Gertrude Szalon 2019. szeptember 16-án, hétfőn 19 órakor startol, az első esemény a RendXváltás a kultúrában címet viseli. A zenés-filmnézős-beszélgetős est résztvevői: Török Ferenc filmrendező, Vágvölgyi B. András író, mindenes, Darvas Kristóf billentyűs, aki a zenéről gondoskodik. Az est háziasszonya: Bárdos Deák Ágnes énekes, kultúrdíva.

Az est interaktív, lehet bátran kérdezni, legyen ez egy igazi beszélgetés, egy jóízű kultúrtalálka! A belépés ingyenes.


A folytatásban ezen az őszön: Ki volt Szabolcska Mihály? (tragikomikus est); Az utópiák ideje (Mechanikus narancs, 1984, A szolgálólány meséje); A függetlenség ára… 

Másra szomjazunk, mint az angol turisták: vissza a kultúrát a történelmi zsidónegyedbe!


Az üresen, őrzés nélkül álló kastély az ország egyik legtekintélyesebb és leggazdagabb főnemesi családjának hagyatéka. Az erdődi Pálffy dinasztia egyik ága, a (Teano) Pálffy-Daun család nyaralónak építtette a kastélyt 1890 körül.

 A kastély műemléki védelem alatt áll, a leírás szerint a „Salamon-torony közelében, lejtős, körülkerített telken, szabadon álló, többszintes, lépcsőzetesen tagolt tömegű, középrizalitos, szintenként pártázatos lezárású épület. A főépülethez északról kétszintes, téglány alaprajzú, tagolt tömegű, a főépület architekturális alakítását követő egykori kiszolgáló épület és a parkban kútház kapcsolódik.”


1990-től a Fővárosi Önkormányzat nyaralójaként funkcionált, de azóta már magántulajdonban van. Az épület felújítása korábban elkezdődött, ám végül félbemaradt. A 20 szobás villaépületet 2016-ban 620 millióért hirdették meg eladásra, a jelek szerint sikertelenül.


A történelmi Visegrád a XIX. század második felében egyre inkább kedvelt kiránduló- és pihenőhely lett. A Pálffy család – amely Magyarország híres arisztokrata családja, a XVI. század 80-as éveitől a kiegyezésig a Habsburg dinasztia legjelentősebb támogatói, s a törökellenes harcok idején kiemelkedő szerepet játszottak a haza védelmében – , mint megrendelő, feltételezhetően ragaszkodott az olaszos, nyitott, szellős tömegformáláshoz, az itáliai villák hangulatához. Ezt a tervező a lépcsőzetesen tagolt tömegszerkezettel, a nyitott portikusszal és a hatalmas üvegablakokkal érte el.

A romantikus építészet jellegzetes építészeti elemeinek alkalmazása Visegrádon talán nem is meglepő. A vakívsor gótikus hagyományokat követ; a pártázatok, a pilléres-árkádos nyitott tornác reneszánsz elemek. Az angol tájkertek hangulatát idézi a kútház és a lépcsős feljáró.

Fotó: Rózsa Melinda / Rose





Források: 

https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1lffy_csal%C3%A1d
http://www.muemlekem.hu/muemlek/show/11619
https://www.ingatlanbazar.hu/blog/ingatlanpiaci-korkep/1890-ben-epult-visegradi-kastely-elado/

Visegrádi urbex: Pálffy-villa


A Páneurópai Piknikre érkezett kelet-német turisták 1989. augusztus 19-én átszaladnak a Magyarország és Ausztria közötti műszaki határzár (a "vasfüggöny") kinyíló kapuján, Sopronpusztánál. (MTI)

A nap képe (1989)


A tavalyi évhez hasonlóan csatarekonstrukcióval emlékezik meg a Lengyel Intézet a lengyel történelem egyik legheroikusabb fejezetéről, a varsói felkelésről, és a magyar katonák felkelőknek nyújtott önzetlen segítségéről. A látványos bemutató helyszíne az óbudai Fő tér lesz.

A varsói felkelés 1944. augusztus 1-jén robbant ki, és 63 napig tartott. A II. világháború történetének legnagyobb és legvéresebb felkelése volt. A Honi Hadsereg közel 50 ezer felkelője szállt harcba a lengyel fővárost 1939 óta megszállva tartó németek ellen.

 A fegyveres harcokban a Honi Hadsereg 16.000 felkelője és a város további 150.000 polgári lakosa vesztette életét. A náci hadsereg hatalmas pusztítást végzett a városban, amelyből szinte alig maradt valami, a háború végére pedig a történelmi épületek 90 százaléka megsemmisült. Lengyelországban minden évben több helyszínen is zajlanak a megemlékezések. Varsóban minden évben az úgynevezett „W”- órában, pontban 17 órakor egy percre felzúgnak a légoltalmi szirénák, a tömegközlekedés, az autók és Varsó lakossága pedig megállnak, hogy tisztelettel adózzanak a város felkelői és az elesett áldozatok emléke előtt.

A budapesti Lengyel Intézet már a tavalyi évben izgalmas történelmi újrajátszással emlékezett meg a varsói felkelésről, akkor a terézvárosi Pethő Sándor utcát változtatva német főhadiszállássá. Ezt a hagyományt folytatva, idén egy még nagyobb és látványosabb helyszínen kísérelik meg lengyel és magyar hagyományőrző csapatok segítségével felidézni közös történelmünk egy kölcsönösen nagyvonalú és hősies gesztusokban gazdag, mégis kevéssé ismert epizódját.

A VARSÓI FELKELÉS ÓBUDÁN 
 ÉLŐSZEREPLŐS CSATAREKONSTRUKCIÓ 
 2019. augusztus 10. (szombat), 17.00 Óbuda, Fő tér

Varsói felkelés, újrajátszva


Szeretem ezt a papucsot. 

Kényelmes. 

Bőrből van, a talpa meg valami könnyű anyagból.

Lengyelországban vettem, egy piacon, Bielsko-Białában, a kétszombathelynyi városban, aminek a létezéséről se tudtam, míg oda nem keveredtem a környékre. 

Talán egy 80 éves félvak lengyel néni öltögette a papucsomat, talán diákmunkában egy 16 éves srác, aki az egyetemre gyűjt, talán egy 3 gyerekes kismama, talán egy hajléktalan.  

Talán mindegyikük. 

Nekem kevésbe volt – és ő, aki készítette, bizonyára sokkal kevesebbet kapott. Talán csak egy vacsorára futja annyi złotyiból.

Talán annyira se.

Ez van, ebben élünk. 

Belelépek holnap is, viszem magammal. 

És most már ti is.

Viszem


Ha Bielsko-Białában jársz estefelé, gyors, de nem mekis lelkivilágú ennivalót vadászva Isten és a pláza háta mögött, a pinceklubokkal és szexshopokkal tarkított Cechowa utcában, ahogy ez gyakorta megesik mindannyiunkkal, 20 perccel a Czernichówba tartó busz indulása előtt, amelyen egész úton 90-es évekbeli diszkóslágerek szólnak majd, ezt persze még nem sejted, jobb is, erre amúgy sem lehet felkészülni, akkor és ott a Cechowában, esetleg Cechowán, ha nagyvilágibban szeretsz ragozni, szóval nagy hülyeséget követsz el, ha nem mész be a grúz étterembe khinkaliért, van sima húsos, csípős húsos meg sajtos is, de te nem vagy se hülye, se vak, tehát bemész khinkaliért, amit kézzel eszel a száránál megragadva, hevesen magyarázó olaszok jellegzetes kéztartásával, szürcsölöd belőle a leve(s)t rögvest az első harapás után, kurwa forró, leégeti a kezed az összes fűszeres lev, amit nem bírsz kiszürcsölni, és azon tűnődsz közben, hogy valahol Grúziában van-e lengyel étterem egy Magyarova utcában, ahol egy cseh utazó forró fűszeres kézzel azon tűnődik, van-e Szombathelyen cseh étterem a Georgiában, esetleg Georgián, ha a betérő lengyel utazó nagyvilágibban szeret ragozni, mielőtt nagy jóllakottságában Pornóapáti felé zötyögve rázúdulna a La Bouche.

Rose

ხინკალი, azaz khinkali


Az Egy nap a városban blogon láttam, hogy elkészült a kifestése a Mexikói út – Kacsóh Pongrác út közötti gyalogos aluljárónak, át is mentem megnézni. A hely a kisföldalatti végállomása mellett található; a nyuszik, macik, lámák és miegymások Piry Anikó (Nyúlgyár) munkái.

Képsorozat:









Ez most a legcukibb aluljáró Zuglóban!


Egy rejtőzködő világunikum Miskolcon – A Tiltott Erdő

A történelmi Avas egy nagy hagyományú, az egész világon semmihez nem hasonlítható atmoszférájú miskolci városrész.  Az Avas a belváros szerves részét képező, mintegy 800 pincéből álló régi vigalmi negyed, egy hegyoldalban álló kis Borváros, ami hosszú tetszhalál után végre újra életre kel.
Mostanában ismét színvonalas vendéglők és több tucatnyi nyitott magánpince teszik vonzóvá a borházak között kanyargó utcácskákat. 

Az UNESCO Kulturális Szellemi Örökség címre is méltán aspiráló Történelmi Avas (az avas szó eredeti jelentése itt: tiltott erdő) egészen egyedi életforma nyomait őrzi. Miskolcon hagyományosan úgy éltek a polgárok, hogy munkájuk végeztével vagy a hétvégére átsétáltak a főutca átjáróházain a kőhajításnyira levő hegyre, a pincéjükbe, borházukba. (Mintha Budapesten a Váci utca mellé odatolnánk a Gellérthegyet, rajta számtalan borpincével...) Kirakták az asztalokat, borozgattak, kvaterkáztak.

Harmóniát és kultúrát varázsoltak maguk köré. A hely és a vendégszerető barátok vonzásának olyan nagy szellemek sem bírtak ellenállni, mint Kazinczy Ferenc, Arany János, Gyulai Pál, Tompa Mihály, Lévay József, Jókai Mór, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Krúdy Gyula, Szabó Lőrinc vagy Illyés Gyula.

A történelmi Avas élni akar

A városrész évtizedekig csak pusztult, hiába rejt páratlan lehetőségeket magában. Tönkrementek a sétányok, elértéktelenedtek a borházak, a pincék. A korábbi önkormányzatok elkótyavetyélték az épületeket, nem volt erős szándék az Avas újraélesztésére. A vége az lett, hogy hajléktalanok telepedtek meg az egykori belvárosi szórakozó negyedben.

Néhány éve kezdődött el az Avas rehabilitációjának előkészítése A hegy különleges földtani viszonyai megnehezítették a tervezést, az előkészítést, ugyanis rendszeresek voltak a pincebeomlások, a partfalcsúszások.

Egy egyetemi kutatókból, építészekből, önkormányzati szakemberekből és pincetulajdonosokból álló munkacsoport évekig dolgozott a terület adottságainak, lehetőségeinek felmérésén. Ez a munka alapozta meg azt a mintegy 3 milliárd Ft összértékű fejlesztést, ami a Történelmi Avason már elkezdődött.

Az önkormányzat az Avast az óváros részeként és nem különálló egységként kezelte. Azt tűzte ki célul, hogy az egész történelmi belváros rehabilitációja egységes koncepció mentén valósuljon meg. Kiemelt figyelmet kaptak például a közlekedési kapcsolatok. Az volt a cél, hogy az avasi pincék több irányból könnyen megközelíthetők legyenek. Emellett olyan elemekkel bővül majd a Borváros, hogy ne csak a borozni vágyók, hanem mindenki találjon itt kikapcsolódási lehetőségeket.

Az önkormányzat nem a pincéket újítja meg. Olyanná alakítja az Avast, hogy a tulajdonosoknak megérje felújítani, és üzemeltetni a borházaikat.

Teljesen megújul a hegy tetején álló, a még ma is városi szimbólumként számon tartott kilátó. Egy high-tech élményteret alakítanak ki benne, panoráma üveglifttel, igényes vendéglátóhellyel, így rendezvényekre és kereskedelmi funkciók ellátására is alkalmassá válik.

látványterv

Megújulnak a sétányok, terek, lépcsők, támfalak. A hegy egyik viszonylag sík területén, az ún. Horváth-tetőn a családok számára egy korszerű rekreációs tér épül – piknikező helyek, tematikus, korcsoportonként bontott játszóterek, melyek a teraszok által biztosított domborzat kihasználásával több szinten jelennek meg. Skate pálya, szabadtéri fitness-pálya, kutya-agility pálya, és sok más élményelem várja majd a miskolciakat. Megkezdődik az Avas hegy erdejének rendbe tétele, több helyen parkok létesülnek.

Megújul a szintén itt található, emblematikus református templom tetőzete. Bővül az egyik legnagyobb vendéglátóhely, a Bormúzeum. Kilátóhelyek létesülnek, közvilágítás, kamerarendszer épül. Egységes utcabútorok várják majd a látogatókat.

A beruházás célja, hogy a látogatók örömmel jöjjenek ide kikapcsolódni, így a rendezett környezetben a pincetulajdonosoknak megéri majd a pincéket üzemeltetni. Egy egész városrész szolgálja majd a kikapcsolódást, a közösségépítést.

A munka elkezdődött, és több ütemben zajlik majd. A már átadott, felújított Bortanyával – egy városi tulajdonban lévő rendezvényközponttal – ismét megnyílt a Történelmi Avas főkapuja. Lentről látványosan teret nyit az újjáéledésnek, fentről pedig a Bormúzeum és a megújuló Kilátó biztatnak a köztük húzódó utcák pincéinek és borházainak újkori, hézagmentes használatba vételére.

Lesznek projektelemek, amik még idén elkészülnek – pl. a református templom tetőzete, az izraelita emlékhely –, és lesznek, amiket 2020-ban adnak majd át. Addig is a helyiek folyamatosan igyekeznek életben tartani a hely szellemét.
  

Belváros - Borváros: Megújul a Történelmi Avas városrész Miskolcon


Ha az antik világ ránk maradt épületeire gondolunk, legtöbbször hófehér márvány templomok és szobrok jutnak az eszünkbe, pedig az ókori világ tobzódott a színek fantasztikus tarkaságában. Savaria épületei sem voltak olyan hófehérek, mint azt az Iseum helyreállított szentélyére nézve gondolnánk! A színeknek annyi árnyalata volt, hogy össze sem számolhatták a savariai polgárok. S hogy honnan tudhatjuk ezt manapság?! Vitathatatlan forrásként ott van nekünk egy vulkán hamuja alól kiszabadított színpompás város, Pompei, melynek épületei megőrizték számunkra egy letűnt világ csodás színharmóniáját. 

Szombathelyen 1937-től kezdve kerülnek elő az ókori belváros és a keleti szentélykörzet területéről falfestmény- és vakolattöredékek. Az elmúlt 60 évben (2000 előtt) kevés figyelmet fordítottak a színvonalas falfestmények feldolgozására és publikálására. Az Éva-malom (Rákóczi utca - Thököly utca sarka) területén 1996-ban feltárt leletegyüttes volt az, amely a kezdetét jelentette a savariai falfestmény-kutatásnak. 

Napjainkig a régészeti ásatási naplók és jelentések kb. 25 lelőhellyel kapcsolatban említenek római kori falfestményeket. Ebből 8 lelőhelyen végezhető látványos feldolgozás. A falfestménnyel díszített épületek többsége középület volt (fürdő, császári palota, szentély), de a nagyobb magánházak falainak festése is gyakran előfordult. Nemcsak az épületek belső terei, hanem a külső falfelületek is díszítésre kerültek. 

Azonban addig míg e „képhez" hozzá­ férhetünk, igencsak küzdelmes utat kell végigjárnunk. A falképek feltárása, felszedése, konzerválása, restaurálása és rekonstrukciója - szemben más emlékcsoportokkal - az előkerülés pillanatától, a kutathatóság és értelmezhetőség pillanatáig sokszor évek munkája. Ezeket a gondolatokat dr. Zsidi Paula, régész, főmuzeológus fogalmazta meg és adott ösztönzést számomra, hogy kezdjek el a Savariában feltárt római falfestmények rekonstrukciójával behatóbban foglalkozni és törekedni arra, hogy ne csak a szakma, hanem a nagyközönség is felfedezhesse a városunk egykori lakóinak elveszett színpompás hétköznapjait! 

Várnainé Balogh Beáta

régésztechnikus 

Érdekel a téma részletesebben? 

A Berzsenyi Dániel Könyvtár helytörténeti klubjában 2019. május 15-én (szerdán) 17 órakor Várnainé Balogh Beáta vetítettképes előadást tart a Savaria, az eltűnt színek városa címmel.

Savaria eltűnt színei


Immár nyolcadik alkalommal tárják ki pincéik kapuit a bor szerelmesei előtt a dél-burgenlandi borászok. A szomszédos osztrák borvidékre Szombathelyről, Körmendről és Kőszegről is közvetlen buszjáratok indulnak. A rendezvényre április 18-ig kedvezményesen, 39 helyett 35 euróért lehet jegyet rendelni.

A Vas megyéhez legközelebb fekvő osztrák borvidéken nyolcadszor rendezik meg a Bortavaszt. A Rohonctól (Rechnitz) Csejkén (Eisenberg), Németlövőn (Deutsch Schützen), Csatér-hegyen (Csaterberg), a winteni hegyen (Pinkatótfalu), Pinkakertesen (Gaas), Nagysároslakon (Moschendorf) át 60 kilométer hosszan húzódó terület legjobb borászatai május első hétvégéjén kitárják pincéik kapuit az érdeklődők előtt, hogy bemutathassák a hordókban és a palackokban rejtőző kincseket. A közel 70 borász összesen több, mint 350 féle borral várja a jófajta nedűk kedvelőit  pincészetenként ötfélét kóstolhatunk. 

A bor mellett mindenhol gondoskodnak némi tipikus helyi harapnivalóról is. A sós stangli, tökmagos hagyományos különlegességek mellett lesz néhány igazi "kulináris gasztro-állomás" is, ahol helyi termékekből született konyhaművészeti remekeket kóstolhatunk. 


Az olaszrizling, a kékfrankos és az uhudler 

A határmenti Weinidylle borvidék borászai összesen 500 hektár betelepített területen művelik szőlőskertjeiket és készítik változatos boraikat. A tájegység mikroklímája és ásványos talaja karakteres, csak erre a vidékre jellemző borokat eredményeznek. 

Egy kis kalauz a Bortavasz fontosabb helyszíneihez: 

Rohonc (Rechnitz): a tipikus olaszrizling otthona 

Németlövő - Csejke (Deutsch Schützen - Eisenberg): magas mineralitás, fűszeres jelleg - ilyen egy igazi kékfrankos, amivel az itt található számtalan pince szinte mindegyikében találkozhatunk 

Csatár-hegy (Csaterberg): ahol a bor és a kő egymásra talál - ezekben a borokban is az ásványosság dominál 

Beled (Bildein): bor határok nélkül - az osztrák-magyar határrégió legjobb borai a Borarchívumban (Weinarchiv) 

Eberau (Monyorókerék): Bor és kulinárium - a Pinka-medence sokszínűsége köszön majd vissza a település közepén, ahogy a helyiek hívják "falupusztán" felépített borfaluban. Az olaszrizlingtől a kékfrankoson keresztül egészen az uhudlerig kóstolhatunk, miközben a helyi ínyencségeket is megismerhetjük a standoknál. 

Nagysároslak (Moschendorf): Az uhudlert a Vas megyei közönségnek nem kell bemutatni. Direkttermő szőlőfajta számtalan van a világon, de itt Dél-Burgenlandban sikerült az ezen fajtákból készült borokat igazi kultitallá tenni. Számos egyedi termék (uhudler, frizzante, lekvár, csokoládé, stb.) csak itt készül. Az Uhudler Egyesület védjegyét csak szigorú minőségi feltételek teljesítése esetén használhatják a borászok. 


Közvetlen buszjáratok 

Hogy igazán, és a jogosítvány elvesztésének veszélye nélkül lehessen élvezni a Weinidylle borvidék borait, szombaton és vasárnap különjáratok indulnak Szombathelyről, Kőszegről és Körmendről. Szombathelyről; az Ady térről Eberauba szombaton & vasárnap 9:30-kor és 11:30-kor indulnak a járatok. 

Kőszegről Rohoncra szombaton & vasárnap 9:25-kor és 11:25-kor indulnak buszok az autóbusz-állomásról. A körmendi járatok indulási időpontjai Moschendorfba szombaton & vasárnap 9:15 és 11:15. 

 A borvidéken belül is közlekednek buszok, szőlőhegytől szőlőhegyig, illetve egy-egy kisrégión belül borásztól borászig. A buszhálózat 1 fővonalból és számos kiegészítő járatból áll. Újdonság ebben az évben, hogy a fővonalon a legforgalmasabb időszakban félóránként járnak a buszok. 

A magyarországi vendégeket a buszok mindkét este vissza is hozzák Szombathelyre, Kőszegre, illetve Körmendre a következő időpontokban: Eberauból Szombathelyre szombaton & vasárnap 17:45-kor és 19:45-kor indulnak a járatok. Rohoncról Kőszegre szombaton & vasárnap 17:50-kor és 19:50-kor indulnak buszok. Moschendorfból Körmendre szombaton & vasárnap 17:50 és 19:50. 

Jegyinformációk 

A Bortavaszra szóló kétnapos jegy, amely magába foglalja a teljes buszhálózat ingyenes használatát, 39 euróba kerül. Azonban április 18-ig kedvezményesen, 35 € ellenében váltható, illetve rendelhető jegy. Az elektronikus levélben küldött utalványt a helyszínen lehet majd jegyre váltani - bármely résztvevő borásznál, a vinotékákban vagy az információs pontokon. Náluk természetesen a rendezvény alatt a helyszínen is lesz lehetőség jegyet venni. A buszokra történő felszálláskor nem kell és nem is lehet jegyet váltani. 

A pincék mindkét nap 10-től 19 óráig lesznek nyitva. A jegy birtokában pincészetenként öt különféle bort kóstolhatunk meg, kapunk egy egyedi borospoharat s hozzá egy praktikus pohártartót, egy borkalauzt, részletes térképeket, a buszhálózat menetrendjét és két darab 5 euró értékű bónt, amelyeket külön-külön 6 palack bor vásárlása esetén válthatunk be.




Bortavasz 2019 - nyolcadszor megyünk borozni Dél-Burgenlandba


A Roma Kultúra Világnapja idén hétfőre esik (április 8.), előtte este hatalmas roma ünnep lesz a budapesti Instantban. A belépés ingyenes! 

2019. április 7. 20:00 
Budapest, Instant (VII., Akácfa u. 51.) 

A Roma Világnapot 1971 óta, az első Roma Világkongresszus óta ünnepeljük. Az esemény tiszteletére az ENSZ ezt a napot a Roma Kultúra Világnapjává nyilvánította. 

Az Oláh Gipsy Beats zenekar több éves hagyománya, hogy ezen a hétvégén Budapesten egy hatalmas, ingyenes koncertet ad. Idén a fővárosi Instant ad helyszínt a rendezvénynek, amely Budapest belvárosának legnagyobb szórakoztató központja számtalan hangulattal, zenei stílussal. 

Az Oláh Gipsy Beats formációban a legkiválóbb hazai roma zenekarok képviselőit láthatjuk egyszerre együtt, egy színpadon. A Romano Drom, a Szilvási Gipsy Folk Band, az Ando Drom, a Ternipe a műfaj világszerte kedvelt zenekarai. 

A tizenkét zenész és táncos alkotta csapat ritkán látható közös koncertje semmihez sem hasonlítható élményt nyújt: a valóra vált álmokat, a barátság és az oláh cigány muzsika együttes varázsát. A repertoár a négy zenekar slágereiből és az oláh cigányzenei kultúra alapjait képező hagyományos dalokból áll. 

A műsorban hallható dalokat a Romano Drom vezetője, Kovács Antal hangszerelte egy közös hangzássá. A hét énekes egyszerre való megszólalása és a rézfúvósok, basszus és erőteljes ritmusok mai modern fúziója egyedi, különleges hangzást ad a produkciónak. 

 Az Oláh Gipsy Beats előtt egy fiatal, tehetséges csapat, a Le Rom melegíti be a hangulatot. A zenekar 2010-ben alakult, a név jelentése: a romák. A zene energikus, a hagyományos folklórt ötvözi balkáni, pop és román elemekkel. 


Oláh Gipsy Beats és Le Rom buli a roma világnap előestéjén


Miskolc Észak-Magyarország szíve és legnagyobb városa. A csodás fekvésű, hegyekkel ölelt egykori iparváros napjainkban az innováció és a kultúra jegyében születik újjá. 

A festői Lillafüred a Hámori-tóval és a páratlan hangulatú Palota Szállóval, az egyedi miskolctapolcai barlangfürdő gondoskodnak a test és a lélek gyönyörködtetéséről, a magyar királynők vára Diósgyőrben pedig a történelem szerelmeseinek nyújt felejthetetlen élményeket. 


Az avasi pincék jobbnál jobb borokkal várják vendégeiket. Felmenni a hegyre borozgatni, beszélgetni, kikapcsolódni sok helyen lehet – de hogy mindezt a város közepén: ilyen csak Miskolcon van! 

2019. május 9-11-ig lesz a Borangolás, ami kiváló lehetőséget nyújt nem csak Észak-Magyarország borainak megkóstolására, de az Avas bejárására is. A fejlődés itt is szemmel látható: újra megnyílik a felújított Bortanya, az Avas Kapuja, közeleg a rehabilitáció, a Kilátó felújítása, üzemel az Árpád-ház borvendéglő és bormúzeum, prémium koncertek zajlanak a templomban és a Kilátónál... 


A rendezvény célja a tradicionális miskolci pincekultúra hagyományainak újjáélesztése az Európában egyedülálló, a város szívében található pincesoron. Az Avas-hegy oldalában több mint 800 pince és borház helyezkedik el, melyek nem ritkán 300-400 évesek. A 3 napos rendezvényen kinyitnak a pincék és borházak, a borangolókat a macskaköves utcákon, szerteágazó helyszíneken különböző stílust (folklór, jazz, swing, rock és világzene) képviselő zenekarok és utcazenészek, kulturális programok várják. 

A borokról a helyi gazdákon kívül Magyarország jelentős borvidékeiről meghívott borászok, kuriózumokat bemutató borász egyéniségek gondoskodnak, a gasztronómiai élményt pedig a város neves vendéglői kínálják. A látogatók a hangulatos avasi pincesorokon borospohárral a kezükben, térkép segítségével kedvükre borangolhatnak. A részletes program hamarosan ezen a linken lesz elérhető: https://www.borangolas.hu/ 


Az Avas megújulása egy komplex fejlesztési program része. Aki az utóbbi években nem járt Miskolcon, meglepődik, ha most a városba érkezik. A városrehabilitáció új lendületet vett, felszámolják a nyomortelepeket, újjáépül és visszaveszi funkcióját az egykori főtér a Városháza és az Avas között. 

Hogy mi mindenért érdemes Miskolcra látogatni, azt elmondja dr. Kriza Ákos polgármester:

 

A májusi Borangolás után a következő nagyrendezvény a városban a Bartók Plusz Operafesztivál (2019. június 14-23.), amely 2001 óta vonzza a látogatókat – és a neves előadókat – Európa minden tájáról.

Borangolás Miskolcon: 800 pince a város szívében!


Körmend: hamarosan újra a városba érkezik a Müller Péter Sziámi AndFriends. A zenekar nemrég új klippel jelentkezett, amely megtekinthető a YouTube-on.


A Haladék c. dalhoz készült klip egészen más, mint az eddigiek. Különleges találkozásból született. A Nevess magadra! CD megjelenése óta dédelgették ezt a dalt, amelyben Cohen és Bowie is feltűnik. Müller Péter Sziámi a Junkies-ból (is) ismert Szekeres Andrással és Kirschner Péterrel (akik a zenét alkották) kereste a megfelelő képi párhuzamot, tudva, hogy megérdemel egy jó vizuált.

A sors a legjobbkor kerítette elő Szabatka Tomit, aki épp Szabadkáról érkezett, némi kis amerikai és angliai kitérő után. 3D-s animátorként és videójáték tervezőként szeretne dolgozni Magyarországon, már kapott is ajánlatot, de szerencsére némi haladékkal, így munkába állás előtt még bevállalta a Haladék 2D-s, rendkívül munkaigényes animációs klipjét.

 Müller Péter Sziámi számára igazi élmény volt együtt dolgozni vele, követni, ahogy kockáról kockára alakul ez a munka, amely alázattal és tehetséggel szolgálja a dal üzenetét. Üzenet az utolsó óra munkásaihoz – ahogy Hamvas Béla, a múlt század legnagyobb magyar gondolkodója nevezte az önpusztító, önlélekölő emberiséget.

A két csodás példakép, Leonard Cohen és David Bowie halála után született ez a szám, ami azt is elmondja, hogy szeretünk jönni-menni, fontoskodni, de ha így folytatjuk, valószínűleg elég hamar nem lesz hol. Max, egy imbolygó műbolygón...

Szabatka Tomi így nyilatkozott a Haladék rajzfilmről: "... teljesen eltávolodtam a stílusomtól és egy új dologba vágtam bele. Sose gondoltam volna, hogy egy ilyen alkotást fogok a kezemből kiadni. Érdekes volt ezt az elgondolkodtató szöveget feldolgozni képekben, eleget tenni a kérésnek, hogy kellően ironikus, de ugyanakkor egyszerű és paralell-illusztratív legyen a végeredmény, kövesse le a történetet, ha lehet, szellemesen, de kicsit egy animált prezentáció kifejezőeszközeivel... Remélem, sikerült, és nagyon örülök az eddigi, egyértelműen pozitív reakcióknak."

A következő körmendi Müller Péter Sziámi AndFriends koncert április 12-én lesz a Körmendi Kulturális Központban (Berzsenyi u. 11.).

Rózsa Melinda / Rose

  

Utazás egy imbolygó műbolygóra

 
Mindenhol van nélkülöző nő. Mindegy, hol élsz, megtalálod. A legtöbben hálásak, ha sorsukat elmondhatják, hangot adhatnak a velük történt igazságtalanságoknak, ha van, aki meghallgatja a történetüket” – tette közzé Gáspár Katalin, a 20 éves HarmoNet portál tulajdonosa, aki mozgalmat hirdetett a szegénységben élő nőkért, azzal az alapgondolattal, hogy a nőnap ürügyén (és a következő hetekben) essen több szó a női szegénységről. Fel kell tárni a problémákat, megmutatni az eseteket, és esetleg segíteni is, ahol lehet.

A kihívásom kemény. Nem elég tárgyakat adni, nem elég olvasni róla – oda kell menni. Meg kell hallgatni azt, akiről szó van! A szegénységet még látni is fáj. Szembesülni vele talán a legnehezebb. Odamenni, beszélgetni, megérintődni, emberi szóval segíteni – erre csak a szavak emberei képesek. Mi, akik írunk. Írásaink ereje a probléma mélyét tudja megmutatni.”

A kihívás elfogadói 2019. március 8. (nőnap) és május 5. (anyák napja) között olyan írás(oka)t jelentetnek meg saját felületükön (blog, weboldal, magazin, stb.), melyek nehéz sorsú nők életét mutatják be.

CÉL: felhívni a figyelmet arra, hogy a szegénység nem bűn, a szegénység nem szükségszerűen bűncselekmények forrása, inkább azok eredménye lehet. Koncentráltan rámutatni arra, hogy a női szegénység sajátos vonásai – bár egyedileg jelentkeznek – társadalmi szintű problémát jelentenek.

Példát mutatni abban, hogy figyelni ingyenes és örömet adó dolog. Segíteni nőtársainknak abban, hogy megtalálják a segítségnyújtás azon pontjait, amelyek előreviszik egy ember életét. Segíteni másnak is megtalálni a szavakat, amelyek megnyitják az utat egy esetleges megoldás, de legalább egy tudatos és figyelmes, jóleső meghallgatás felé.

A HarmoNet portál gyűjtőfelületén el lehet majd olvasni a kampány alatt született összes írást.

DÍJAZÁS:

HARMONET KORRAJZ DÍJ: 100 000 Ft annak a bloggernek vagy újságírónak, akinek az írása legáthatóbban mutatja be a szegénység társadalmi problémáit egy (vagy több) személyes sorson keresztül.
HARMONET TOLLRAJZ DÍJ: 75 000 Ft annak a bloggernek vagy újságírónak, aki novellájában időtállóan mutatja be a női szegénységet a XXI. századi Magyarországon.
HARMONET SORSRAJZ DÍJ: 50 000 Ft annak a bloggernek vagy újságírónak, aki interjújában legkarakteresebben mutatja be interjúalanya sorsát.
KEZDŐ BLOGGEREK TÁMOGATÁSA tárhellyel, domain bejegyzéssel és konzultációval.

A pénzdíjakat felajánló Kreatív Kontroll javaslatot tesz rá, hogy a megnyert összeget a rászoruló nővel közösen költse el a blogger/ újságíró.

ZSŰRI: Rózsa Melinda (Rose), a HarmoNet főszerkesztője, Sipos Zoltán, a Kreatív Kontroll igazgatója, és Galambos Róbert PR szakértő, az Adj egyet ajándékba mozgalom társalapítója, filantróp.

RÉSZLETES KIÍRÁS: www.harmonet.hu/irokanokert Az elkészült írásokat is ezen a felületen lehet beküldeni.
  

Kihívás: bloggerek és írók a nehéz sorsú nőkért #irokanokert


Testből testbe, avagy estből estbe... A Müller Péter Sziámi nevével fémjelzett baráti társaság február 16-i koncertjére villámgyorsan elfogytak a jegyek, ami nem is csoda, tekintve, hogy a zenekar ezen az estén a Sziámi pályafutásnak legsikeresebb lemezének dalait is előadja. 

Közkívánatra ezért a zenekar február 17-én, vasárnap még egy Testből testbe koncertet ad az A38-on, amelyre vendégként elhívta az egykori Sziámi zenekar zenészeit, a zalai hősöket: Markó Tamás zeneszerző-basszusgitárost, Kardos Bozi Endrét (szaxofon, fuvola) és Polgár Pétert (gitár). Az est sztárvendége Ónodi Eszter színművésznő. 

 Müller Péter Sziámi és zenekara ezen az estén a Testből testbe album dalai mellett a legjobb Sziámi dalokkal és a legújabb AndFriends szerzeményekkel is kedveskedik közönségének. 

 A Müller Péter Sziámi AndFriends zenekar derűsen és merészen termékeny, innovatív, ugyanakkor szigorúan és lazán hagyományőrző alkotócsoport. Mint neve is mutatja, kipróbált baráti társaság, amely egyenként és együtt is megjárta a szocializmus és a posztkapitalizmus legjobb tűrt és tiltott formációit. Ebből következően ők azok, akik folyamatosan karbantartják az URH, a Kontroll-Csoport, a Sziámi, a korai Európa Kiadó és néhány más fontos, megszűnt vagy ritkán létező formáció kiemelkedő dalait. Ezek a számok meghökkentő/természetes módon ma újra ugyanúgy  ha nem erősebben – hatnak, mint megszületésük pillanatában. A hat éve aktívan együtt zenélő AndFriends mostanában számos zsúfolt, gyakran dupla koncertet adott a főváros nagyobb, mértékadó helyszínein, és kihagyhatatlan fesztiválzenekarként is számon tartják. 

FB esemény: https://www.facebook.com/events/526360164527894/ 
Jegyek: https://www.a38.hu/hu/program/muller-peter-sziami-andfriends-hu-16850


TESTBŐL TESTBE: Duplázik a Müller Péter Sziámi AndFriends az A38-on