Joga van egy iszlám hitű nőnek levenni a kendőt? És feltenni? És a kérdést? A kérdés valójában nem az, hogy el kell takarnia magát vagy sem, hanem hogy ki dönti el... – írásom az Életszépítők oldalon jelent meg, katt a folytatásért.

Iszlám feminizmus – létezik?


Menekültek a magyar-osztrák határon, 1956-ban és 2015-ben. Menekültek képei a magyar-osztrák határon fekvő, „határok nélküli faluban”, Bildeinben (Beleden), 2016-ban. 

Melyik fotó készült hatvan éve, melyik tavaly? Melyiken látunk magyarokat, melyiken szíreket? A legtöbb képpárról nehéz eldönteni, sokszor csak egy-egy cipő vagy ruhadarab árulkodik a korról. Nincs kiírva, voltaképpen nem is fontos. 

Az idén 103 éves, Hollandiában élő magyar fotográfus asszony, Ata Kandó és a burgenlandi sajtófotós Jürg Christandl képeiből Andreas Lehner rendezett kiállítást. 

Jürg Christandl





Walter Temmel polgármester, Andreas Lehner és Jürg Christandl

Az 19562015 | Menekülés és üldöztetés – Egy történelmi összehasonlítás című kiállítás megtekinthető 2016. november 20-ig a Mediathekben (7512 Bildein, Florianigasse 1, bejelentkezés: +43 3323 21999).

   

Csak egy-egy ruhadarab árulkodik


Fotó: Jürg Christandl

A bildeini/beledi Burgenlandi Kortörténeti Múzeum idén különösen érdekes programmal készül az osztrák múzeumok éjszakájára:

18 órától Johann Wallner tart főzőkurzust a Mediathekben, az érdeklődők a babsterc készítésének rejtelmeiben merülhetnek el 

19 órakor nyílik az 19562015 | Menekülés és üldöztetés – Egy történelmi összehasonlítás címet viselő kiállítás Ata Kando, Violette Cornelius és Jürg Christandl fotóiból 

20.30 beszélgetés a magyar krízis tanúival 

21.30 beszélgetés a fotós Jürg Christandllal a 2015-ös események krónikásaként végzett munkájáról 

22.30 fáklyás séta a Határélmény-parkban, majd közös beszélgetés a Weinarchivban 

Bildein, a „falu határok nélkül” évek óta fejtegeti a határok témakörét. Az 56-os tömeges magyar menekültáradat óta majdnem 60 év telt el. A két ország között húzódó határ e hat évtized alatt háromszor is a nemzetközi érdeklődés középpontjában állt, ami a menekültmozgásokat illeti: először 1956-ban, amikor forradalom és szabadságharc leverését követően százezrek indultak el nyugat felé, másodszor 1989-ben, amikor a magyar kormány kiengedte az NDK-s menekülteket, harmadszor pedig tavaly, amikor a magyar államtól vajmi kevés segítséget kaptak a szíriai háború elől és számos más országból érkező menekültek, akik erejük végére érve jutottak el az osztrák határhoz. Azóta közülük sokan kaptak menedéket Svédországban, Ausztriában vagy Németországban, illetve sokan még mindig a hatóságok döntésére várnak.

A kiállításon 1956 képeit szembesítik 2015 fotóival. Jürg Christandl egyike azoknak a fotósoknak, akik megörökítették a menekülteket 2015-ben. Az 1956-os képeket Ata Kando és Violette Cornelius fotóiból válogatták. Egy izgalmas kiállítás, ahol a látogatók gyakran csak a részletekből ismerhetik fel, egy-egy kép melyik évben készült.

A tárlat 2016. november 20-áig lesz látogatható. Cím: 7512 Bildein, Florianigasse 1, tel.: +43 3323 21999.

56 + 15 = múzeumok éjszakája Bildeinben (2016. október 1.)


Az augusztusi jégverés újfent végigpusztította a sógorok dél-burgenlandi szőlőhegyeit, így most már nemcsak uhudlerből, de kékfrankosból és olaszrizlingből is jóval kevesebbet tudnak majd szüretelni a határ túloldalán. 

Így, aki szereti a környékbeli osztrák lejtők borait, jól teszi, ha idén bespájzol belőle. Herczegék 2016. augusztus 19-28-ig várják a vendégeket szőlőhegyi borozójukban (Buschenschank), ahol remélhetőleg napsütéses délutánokon lehet majd búcsúztatni ezt a borászoknak oly sok bosszűságot okozó nyarat. Herczegéknél természetesen nemcsak uhudlert, de kiváló olaszrizlinget is ihatunk a nyári kánikulában. 


Aki pedig valami újat szeretne kipróbálni, az tegyen próbát a 2015-ös Weißburgunderrel (fehér burgundi, vagy pinot blanc), amit idén először kínál a fiatal borász család. A remélhetőleg hosszan tartó indián nyár esti beszélgetéseihez Ronald Herczeg a ház vörösborait ajánlja.

A 2014-es Zweigelt Alte Rebe (Öreg Tőkék Bora), vagy a kékfrankos DAC stabilan hozza a pincészettől megszokott magas minőséget. A testes, nemes borok kedvelőit igazi különlegességgel csábítja a család.

A 2012-es Prälat Cuvee (70% kékfrankos, 20% zweigelt, 10% merlot) 18 hónapot töltött friss tölgyfahordókban. Fekete bogyós gyümölcsök, csokoládé és marcipán ízei keverednek e borban. A hosszú lecsengésű, testes bor magas extrakttartalma, szép savgerince hosszú tárolhatóságot ígér – de csak ha megfelelő módon tudjuk tárolni. (Alkalmas, állandó hőmérsékletű pince vagy borhűtő.) Ha nem, akkor inkább igyuk meg röviddel a vásárlást követően. 

A család generációk óta borászkodik a Gaas (Pinkakertes) melletti szőlőhegyen, ahol a borászatról szóló első írásos emlékek a 15. századból származnak. A minőségi borászati munkát a jelenlegi borosgazda, Ronald Herczeg édesapja alapozta meg. Ronald egészen fiatalon beleszeretett a szőlőbe, kiskamaszként készítette első borát. Kezdettől fogva minőségi borok születnek a keze alatt az 5 hektárra növelt birtokon, és a hagyományok ápolása mellett nem idegen tőle a modern borászat, az izgalmas útkeresés sem. 

Feleségével, Melanieval pár éve határozták el, hogy intézményesítik a vendéglátás iránti szenvedélyüket – ekkor alapították a kis hegyi borozót, vagy ahogy a határ túlsó oldalán mondják, Buschenschankot. Ahova, bizony izgalmas ötleteik mellé szívüket-lelküket is belecsempészték, hogy a vendég a lehető legjobban érezze magát. 

Örömmel és szeretettel várnak minden kedves vendéget egy kiadós házi finomságokból álló kóstolóra, akár egy (két, három...) pohár kiváló minőségű borra. A jobbnál jobb disznóságok mellett a nyári időszakban üde, friss saláták is várják a vendégeket. Ronaldék bíznak benne, hogy leendő vendégeikből is törzsvendégek lesznek, akik nemcsak szeretik a bort, de értenek is ehhez a nemes italhoz. 

A buschenschankban természetesen lehetőség van termelői áron is megvásárolni a hegy levét. A buschenschankok jellemzően időszakosan, Dél-Burgenlandban általában évente 3-5 alkalommal vannak nyitva. 

Herczegék idén még a következő időszakokban várják vendégeiket: 
2016. augusztus 19 – 28.; 
október 7 – 9.; 14 – 16.; 26 – 30.; 
november 10 – 13.; 17 – 20. 

További információ: +36 20 456 6978 

 

Herczeg pincészet – hogy legyen hol búcsút venni a nyártól


Erről az utcáról van szó. Graffitinézőbe akkor érdemes jönni, amikor az üzletek zárva vannak, mert rengeteg alkotás a kirakati rolókon van.










Corso di Porta Ticinese, Milánó: street art tucatjával! (képsorozat)


Áll egy különös márványalak a milánói dómban. A mai látogatót elsőre az egész világot bejáró Bodies kiállítás szereplőire emlékezteti – persze jóval régebb óta van itt. 

A szobrot 1562-ben készítette Marco D'Agrate, és a 12 apostol egyikét, Szent Bertalant ábrázolja, aki Örményországban hirdette az evangéliumot. Korábban más vidékeken is, de itt érte a vég, Bertalan különösen kegyetlen módon szenvedett mártírhalált: elevenen megnyúzták, aztán lefejezték. 

Bertalan (olaszul Bartolomeo) nevének eredete: Bar-Talmai, ami arámiul azt jelenti, Talmai fia. Jut eszembe, vannak ezek a nagyMAGyarok, akik szerint még Jézus is magyar volt ("Jézus" = "izzás", stb.), na, nekik adok egy ötletet: lehet, hogy az igazi neve Bőrtelen?


A milánói dóm legérdekesebb szobra

Mick Box & Bernie Shaw (Uriah Heep)
Szubjektív véleményezés, hasonlóan válogatott képekkel az idei picture onról, egyenesen Bildeinből (Beled, Ausztria), a régió legnagyobb kis fesztiváljáról (már ha néhány ezer ember kevésnek számít... :-))

A legjobb koncertek: 1. Uriah Heep (péntek, nagyszínpad), 2. Bloodsucking Zombies From Outer Space (szombat, nagyszínpad), 3. Karak (nyitóparti, kemping)

A legjobb banda, amit eddig nem ismertünk: Black Cage 

A legnagyobb fazonok: Gáborék Székesfehérvárról, akik tizenéve járnak picture onra, saját hűtővel, fagyasztóval, parabolaantennával... és még a fesztivál kabaláját, Maxerlt is magukra tetováltatták

A legjobb innivaló: mindörökké Pinkawossa!

A legjobb kaja: a chili con carne Bekiméknél

A legnagyobb felismerés: Marky Ramone-ék 40 év után is elvannak három akkorddal

A legszürreálisabb kérdés szombat este: elnézést, honnan jön a zene?

És akkor beszéljenek magukért a képek:

vidám magyarok az Almáskertben

Uhudlerszínpad az Almáskertben

Bernie Shaw (Uriah Heep)
Bernie Shaw és Mick Box (Uriah Heep)

Phil Lanzon és Bernie Shaw (Uriah Heep)

Uriah Heep

Mick Box (Uriah Heep)

Bernie Shaw (Uriah Heep)


Varga Bence (Zaporozsec)

Zaporozsec

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space

Bloodsucking Zombies From Outer Space
Kati Cher (Black Cage)

Andreas Dörner (Caliban)

Andreas Dörner (Caliban)



Marky Ramone's Blitzkrieg

Marky Ramone's Blitzkrieg








So war's! picture on '16 - értékelés és képek