Határok, amiket őriznek,
de hivatalosan nem léteznek, sarló-kalapács és vörös csillag a
címerben, turistáknak mutogatott gigászi Lenin-szobrok és
világhírű brandy – ez a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság.
A Transznisztriának vagy
Dnyeszteren Túli Területnek is nevezett de facto (azaz el nem
ismert) állam a Szovjetunió felbomlása után az önállósodó
Moldovától elszakadt keskeny földsáv a Dnyeszter folyótól
keletre. Rövid elnevezése: Dnyeszter-mellék / Pridnestrovie /
Приднестровье. Fővárosa a Budapesttől ezer
kilométerre fekvő Tiraszpol.
A szovjet típusú
államberendezkedés ma is él: ugyan 2008. március 1. óta már nem
szükséges meghívás ahhoz, hogy valaki beutazzon Transznisztriába,
de az államban való éjszakázást ma is jelenteni kell az
illetékes hatóságoknak.
A turizmus ennek
megfelelően enyhén szólva is gyerekcipőben jár, de igyekeznek
kihasználni olyan adottságaikat, mint például a szovjet múlt. A
Transnistria Tour utazási iroda 25 euróért kínál négyórás
szovjet túrát, amelynek során bemutatják a szovjet emlékműveket
és a kommunista építészet alkotásait, Tiraszpolból Benderbe
szovjet gyártmányú trolival viszik a turistákat, akiket kvásszal
is megkínálnak.
Egy ország Európában, ami nincs is: a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság
By admin
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
