A hat lépés távolság elmélet szerint a Földön bárki kapcsolatba hozható bárkivel egy ismeretségi láncon keresztül, melyben a két végpont között maximálisan öt elem van.
Az elmélet Karinthy Frigyes 1929-es Láncszemek című novellájában bukkan fel először, világszerte ismertté John Guare tette 1990-ben, a Six Degrees of Separation című darabjával.
Karinthy úgy gondolta, hogy a láncban a növekedésével párhuzamosan az ismerősök száma exponenciálisan növekszik, így elegendő néhány kapcsolat, hogy az ismerősök köre kiadja az egész emberiséget. Az elméletet egy Milgram nevű pszichológus kísérleti úton bizonyított a 60-as években.
A Facebook ma nem csak a "barátság napját" dobta be a köztudatba (a fb 12 évvel ezelőtt ezen a napon indult), de a hivatalos blogon közzétették ezt az írást, ami szerint közelebb kerültek egymáshoz az emberek.
Legalábbis abban az értelemben, hogy (a facebook-felhasználók szűk, 1,6 milliárdos körében) ma már olyan sűrű a kapcsolati háló, hogy nem 6, hanem átlagosan csak 3,57 lépésre vagyunk egymástól.
Ez azt jelenti, hogy ha véletlenszerűen kiválasztasz egy embert a Földön, akkor jó eséllyel ismersz valakit, aki ismer valakit, aki ismeri a kiválasztott személyt (így 3 lépés), vagy annak egy ismerősét (így 4). Na, üzenjünk valamit Obamának vagy Putyinnak?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése